Żurek śląski Karczma Hutnika

Jeżeli odwiedziliście kiedyś rejon Dolnego Śląska, to na pewno nie jest dla Was tajemnicą, że kuchnia tego regionu oparta jest w dużej mierze na ziemniakach. Ale to nie jedyna cecha szczególna, ponieważ kuchnia dolnośląska powstawała przez lata, łącząc polskie, czeskie, niemieckie oraz kresowe kulinaria. Tradycja jest tutaj nieodłącznym elementem regionalnych potraw. Jakie potrawy, w takim razie, są najpopularniejsze?

Kluski z gotowanych ziemniaków?


Pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście kluski śląskie! Podawane zazwyczaj ze zrazami i modrą kapustą zdecydowanie górują popularnością nad pozostałymi regionalnymi potrawami. W akompaniamencie gęstego i aksamitnego sosu pieczeniowego, prezentują się wyśmienicie. Nawet samo czytanie o nich sprawia, że cieknie ślinka! W naszej restauracji, kluski śląskie są dodatkiem do gulaszu z dzika. Całość podawana jest z tartymi buraczkami. Być w Karkonoszach i nie spróbować tego dania, to grzech!

Czas na treściwą zupę!


Żurek śląski zna każdy Polak. To tradycyjna, gęsta zupa, przyrządzona na bazie kwasu chlebowego z żytniej mąki. Dodatkiem do niej jest oczywiście biała kiełbasa, czosnek, grzyby, niekiedy chrzan czy podsmażony boczek. Spotkać można różnorodne przepisy oraz sposoby podania, w zależności od regionu. U nas żurek obowiązkowo podawany jest w wydrążonym chlebie z ugotowanym jajkiem i kiełbasą.

Śląska duma gastronomiczna?


Te na słodko i te na słono. Różne wariacje, wiele możliwości – mowa o pierogach! Zazwyczaj wykonywane według przepisów tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. O tym daniu, można by wiele powiedzieć. Ich oryginalność sprawia, że do ciasta możemy włożyć praktycznie wszystko! Mięso, sery, warzywa, owoce i dużo więcej. Te najbardziej popularne to oczywiście pierogi ruskie, z mięsem czy kapustą i grzybami. W wariancie na słodko – z borówkami czy z białym serem. Zagraniczni turyści chętnie je próbują i zachwycają się ich smakiem.
W Karczmie Hutnika nie mogło ich zabraknąć. Co więcej, wykonujemy je ręcznie według tradycyjnej receptury, przez co mogliśmy zachować delikatność ciasta oraz domowe nadzienie. Dzięki temu pierogi stały się naszą specjalnością! A dla przypomnienia dodamy, że do końca listopada przyjmujemy zamówienia na pierogi oraz uszka z kapustą i grzybami, byście mogli cieszyć się nimi przy Wigilijnym stole!

Sikorki karkonoskie – specjał regionu


Kolejna potrawa, to absolutny obowiązek w karkonoskiej kuchni. A są nią tzw. „sikorki karkonoskie”. Kojarzone z plackami ziemniaczanymi, podawane z kwaśną śmietaną. Od zwykłych placków różnią się sposobem wykonania. Są to bowiem starte ziemniaki na grubym oczku z dodatkiem czosnku i majeranku.

Tradycja to nieodłączny element kuchni dolnośląskiej. Wierzymy, że dzięki niej Karczma Hutnika stała się miejscem wyjątkowym, które warto odwiedzić.